Rehabilitacja kregoslupa

Rehabilitacja kregoslupa
1 vote, 3.00 avg. rating (54% score)

Rehabilitacja kręgosłupa u dzieci

Wady kręgosłupa to schorzenie XXI wieku. Wszystkiemu winne są nieprawidłowe postawy przy komputerze, zbyt ciężkie plecaki dzieci, czy nagminne nachylanie się nad książkami utrwalające złą posturę. Rehabilitacja dzieci może przybrać formę specjalistycznych ćwiczeń. Zaleca się, aby dziecko jak najwięcej się poruszało oraz uprawiało sporty.

Przy leczeniu lordozy najlepsze jest pływanie na plecach, natomiast kifoza otwarta jest na wszystkie style pływackie. W trudniejszych przypadkach trzeba zastanowić się nad innymi środkami łagodzącymi skutki złej postawy. Z badań wynika, że nawet 3% przypadków wymaga ćwiczeń specjalistycznych! Najczęściej lekarz ortopeda decyduje się na założenie gorsetu ortopedycznego, który samoistnie wymaga trzymania właściwej postawy. Gorset powinien być noszony przez około 18 godzin, a po upływie tego czasu można go zakładać jedynie na noc. Jeżeli to nie pomoże to pozostaje chirurgiczna korekcja wady postawy. Zabieg polega na wstawieniu stabilizatora, czyli metalowej płytki. Zwykle płytka ta scala kilka wzajemnie sąsiadujących ze sobą kręgów. Rehabilitacja kregoslupa to żmudny proces, ponieważ wada może wciąż się ujawniać w kolejnych latach. Jak zapobiegać skrzywieniom kręgosłupa u dzieci? Należy oczywiście wprowadzić do codziennego planu dnia około 30 minut gimnastyki.

Rodzic powinien także pamiętać o ułożeniu odpowiedniej diety bogatej w witaminę D. Trzeba zachęcić dziecko do spania na miękkiej poduszce, najlepiej w pozycji embrionalnej. Te szczegóły mogą uchronić pociechę od choroby XXI wieku!

Pozostałe artykuły o zdrowiu i medycynie:

About the author /


Related Articles

Starsze wpisy: